Jdi na obsah Jdi na menu
 


rady

pár rad na triki

ale nemusíte si je čís spíš se koukněte na ti videa

 

ZÁKLADNÍ POSTOJE A TRIKY

REGULAR

Za postoj regular se na skateboardu již tradičně označuje posto, kdy jezdíte s vaší levou nohou dopředu po směru jízdy a odrážíte se zadní tedy pravou. 

GOOFY

Za postoj goofy se označuje pozice či postoj, kdy při jízdě na skateboardu jezdíte vaší pravou nohou kupředu posměru jízdy a odrážíte se vaší zadní tedy levou nohou.

SWITCHSTANCE (switch,ss,sw)

znamená v doslovném překladu přehozený postoj. Jak už nám sám název napovída jedná se o pozici která je pravím opakem vaší základní pozice.Pokud jezdíte například v pozici regular je provás ss pozice, kdy na skateboardu jedete vaší pravou nohou dopředu po směru jízdy a do ollie a pstatních triků se odrážite vaší levou (v tuto chvíli zadní) nohou.ss je pozice pro velmi zkušené jezdce  kteří velmi dobře zvládají jízdu a triky na svou přirozenou stranu.

FAKIE

je pozice pro jízdu kdy jezdec jede podobně jako v pozici ss odráží svou přední nohou pokud je tedy někdo jezdec regular (jezdí levou nohou dopředu), je pro něj fakie pozice ,když se pohybuje svou pravou nohou dopředu po směru jízdy a do fakie ollie a ostatních triků se odráží též svou pravou nohou.

BACKSIDE (bs)

Backside nebolizadní strana označuje směr jakým se při prováděním triku pohybujete.Tento směr se určuje podle pohybu vašeho těla k hraně překážky na které trik provádíte.Pokud máte tedy překážku za vašimi zády nebo do nějakého triku naskakujete jakoby zády napřed jsou tyto triky pro vás na bs stranu.

FRONTSIDE (fs)

Frontside neboli přední strana označuje, podobně jako bs , směr , jakým se při prováděním triků pohybujete.Tento směr stejně jako u bs směru , určuju pohyb vašeho těla ve vstahu překážce na které chcete svůj trik provést.Pokud tedy najíždíte k překážce kterou máte šikmo před sebou a vyskočíte např do nějakého grindu je tonto grind pro vás fs grindem protože jste do něj naskakovali přední stranou vašeho těla.

OLLIE

Ollie je jeden z nejzákladnějších triků ve skateboardingu.Zvládnutím toho triku se vám teprve otevřou dveře do světa skateboardingu.Jeho principem a účelem je dostat prkno ze země do vzduchu za pomoci pouze vašich nohou.způsob provedení tohoto triku je následující:zadní nohu prudce stlačíte zadní část prkna (tail)dolů na zem a souběžně s tímto pohybem táhnete vaší přední nohu po povrchu prkna šikmo nahoru směrem ke špičce prkna (nose).

NOSEOLLIE

Nollie je pozice při jízdě na skateboardu při které se jezdec do ollie a dalších triků odráží svou přirozenou přední nohou.Jedná se o pozici nebo způsob provedení triku který již vyžaduje dobré zvládnutí jízdy a provádění triků na váš přirozený postoj.Nollie se provádí způsobem jako ollie s tím rozdílem že místo zadní části skateboardu  (tailu) jezdec tlačí přední nohou k odrazu přední část skateboardu (nose) a zadní nohou taháte po povrchu prkna šikmo nahoru, aby ho zvedl ze země

SLIDOVACÍ A GRINDOVACÍ TRIKY

BOARDSLIDE

Při tomto triku na prekážce slidujete po desce (překážka je mezi truckama).

Jedete podél překážky, uděláte ollie 90 a dopadnete na překážku (na překážce musíte váhu vyrovnat tak, aby byla na obou nohou stejná). Neni dobrý být zatočený, to by jste se mohli zaseknout. Potom chvíli slidujete. Tenhle trik se dá odjet jedině tak, že si počkáte na to až bude překážka končit, pak se můžete rozhodnout jestli do fakie (zadní dopředu, přední dozadu), nebo do normálu (zadní dozadu, přední dopředu). Tyto úkony provedete až těsně před koncem překážky, musíte taky uvolnit nohy, jinak se vám skejt převrátí. Musíte dopadnout tak, aby ste se nepřevážili jinak:(

FRONTSIDE BOARDSLIDE

fs boro je velmi stylový trik,který je svým provedenímvelmi podobný boardslidu rozdíl je v tom že při fs boru naskakujete obličejem a přední stranou vašeho těla k překážce.Po směru jízdy se v tomto případě pohybujeme zády kupředu.

LIPSLIDE

je trik spošívající vašeho prkna přes hranu překážky,na které potom slidujete prostředkem skateboardu.Do lipslajdu naskakujete z vaší frontsidové strany překážky tedy máte hranu překážkypřed obličejem a po ollie přes hranu překážky musíte přetáhnout zadní nohu i se skateboardem přibližně o 90stupňů.Vyvážená poloha prkna vám zaručí plynulí slide přes překážku.

NOSESLIDE

je asi nejzákladnějšim slajdem ve skateboardingu.Skoro každý se ho naučí jako jeden z prvních trků.Jeho podstata je ve slajdování po celé přední  plošena které jezdec stojí vahou své přední nohy.Klasický noseslideprovádítepodobně jako boardslide tedy s bs nájezdem odrazem a pootočením těla o 90stupňů.Rozdíl oproti boardslidu je ten že tady slajdujete pouze po nousu.

TAILSLIDE

je už poměrně složitějším trikem který vyžaduje dobrý balanc a kontrolu vašeho prkna.jeho podstatou je slaidovaní po tailu s váhou soustředěnou do zadní nohy.Do tailslajdu si najíždíte šikmo s frontsidove strany k hraně překážky.Po odrazu s ollie musíte pootočit vaše tělo o 90 stupňů a položit tail na hranu překážky.Váha je z 90% na zadní noze stojící právě na tailu.Obličejem a přední stranou těla se  pohybujete do předu po směru jízdy.

50-50 GRIND

je základním grindovacím trikem jeho podstatou je jízda po obou truckáchpo hraně překážky.Rozlišujeme 2 základní provedení a to bs 50-50 a fs 50-50 grind.Rozdíl mezi nimi je ve způsobu naskočení na překážku.U bs naskakujeme na hranu překážky našimi zády kdešto u fs naskakujeme na hranu před vámi tedy s vaší frontsidové strany.Váha by měla být rovnoměrně rozložená tak abyste plynule grindovali po překážce.

5-0 GRIND

je velmi podobný jako 50-50 grind.Tento trik spočívá v jízdě po zadním trucku na hraně překážky.Váha je soustředěna na zadní noze a zadním trucku.podobně jako u50-50grindu rozlišujeme 2 podoby bs a fs.

NOSEGRIND

jeho podstata je že grindujete po předním trucku na hraně překážky.Velmi důležitá je tu rovnováha a kontrola prkna.i tady rozlišujem bs a fs jak už sme se zmiňovali váha je na přední noze velmi důležité je správné vyrovnání váhy.K vyrovnání si můžeme pomoci tak že přikrčíme zadní nohu.

CROOKED GRIND

jeho princip je podobný jako u nosegrindu ale s tím rozdílem že nasadíte na hranu překážky přibližně o 45 stupňů šikmo.Vaše váha by měla být op5 na přední noze a nousu prkna.Pohybujete se obličejem a tělem do předu po směru jízdy i tady se rozlišuje bs fs.

SMITH GRIND

spočívá v grindu po zadním trucku s nakloněním předního trucku šikmo dolů vedle hrany překážky.i tady je bs afs do smith grindu naskakujeme z frontsidové strany a přetahujeme zadní nohu před sebe na hranu překážky.Při bs je to na opak zadní nohu přetahujeme za sebe.

FEEBLE GRIND

jeho podstatou je gridovat po zadním trucku tak že přední část prkna je nakloněná šikmo o 45 stupňů přes hranu překážky ve vodorovné poloze.rozlišujeme o5 2způsoby a to bs a fs.Při bs naskakujete šikmo z vaší bs strany tak abyste mohli postavit zadní truck na hranu překážky a přední čast prkna s truckem vyklonit šikmo za hranu překážky.Při bs feeble se pohybujete čelem do předu po směru jízdy.princip fs feeblu je přesně opačný a pohybujete se vněm zády na před po směru jízdy.

FLIPY A DALŠÍ TRIKY

SHOVE-IT

je po ollie asi druhým nejzákladnějším trikem ve skateboardingu.Někteří jezdci se ho dokonce naučí dřív než ollie.Shove-it je otočení prkna o 180stupňů tak,že po dokončení jeho rotace máte tail vpředu a nose vzadu.Shove-it roztočíme tím že zadní nohou pošlete prkno prudce za záda při souběžném nadskočení těla a nadzvednutí přední nohy.Shove-it se otočí těsně nad zemí a vvy ho můžete pohodlně chytit.Tomuto se říka bs shove-it.Pokud k tomu přidáte větší ollie a prkno se vám otočí celé ve vzduchu říka se tomu pop shove-it.

KICKFLIP

je základním a asi nejkrásnějším flipový trikem.Jeho principem je otočení prkna kolem své osy.Do pohybu kick flipu rozkopnete prkno souběžným odrazem zadní nohy a tahem přední nohy směrem k nousu, kde prkno skopněte špičkou nohy u jeho zadní hrany.Při odrazu se snažte nohu nastavit tak abyste mohli prkno co nejlépe a nejrychleji rozkopnou, a srovnat si tak ve vzduchu nohy na bezpečný dopad.

VARIAL FLIP

u nás známí jako shove-it flip je to kombinovaný flipový trik.Při tomto triku se spojí kickflip s otočením prkna o 180stupňů jako u shove-it.Tak že prkno odrazíte vaší zadní nohou za sebe a souběžně přední nohou táhněte jako u kickflipu směrem na horu k nose.Když dopadnete máte tail ve předu posměru jízdy a nose v zadu

HARDFLIP

je skutečně zajímavým a složitým trikem.Spočíva v kombinaci s otočením prkna o 180 stupňů na fs stranu.Princip je stejný jako u varial flipu, ale otočení prkna je na fs stranu

360 FLIP

je velmi obtížný ale stylovým trikempro pokročilejší jezdce je to kombinace flipu a otočením prkna o 360stupňů.Princip rotace je stejný jako u varialu ale s rozdílem že rotace pro otočení skateboardu o 360stupňů musí být přesná a velmi rychlá

HEELFLIP

je flipový trik který uvedete do rotace kopnutím vaší paty.Princip je stejný jako u kickflipu,až na rozdíl v rozkopnutí prkna do rotace.Při odrazu táhněte přední nohu k nosu skateboardu kde ho rozkopnete patou o přední hranu.Při odrazu si snažte nohu nastavit tak abyste dosáhli největší rotace prkna a měli tak dost šasu na srovnání nohou.

HEELFLIP VARIAL

spočíva v kombinaci heelflipu s fs pop shove-item tedy s otočením prkna o 180stupňů na fs stranu asi nejtěžší na tomto triku je najít spravné místo na jeho rozkopnutís dobrým odrazem pro fs pop shove-it

INWARD HEELFLIP

je velmi technickým trikem který je kombinací triku heelflip s otočením prkna o 180 stupňů na bs stranu.Důležitým momentem tohoto triku je jeho správný odraz a kombinace pohybů.Tedy rozkopnutí triku heelflip a souběžného rozkopnutí do bs pop shove-itu.Prkno se tak plynule srovná pro váš bezpečný dopad.